אורי ליפשיץ – צייר יצרי, בוטה וחד משמעי

3/03/2022

אורי ליפשיץ צייר ופסל אקספרסיבי

 

אורי ליפשיץ מגדולי הציירים והפסלים בארץ היה צייר של יצרים. הוא הרבה לצייר באקספרסיביות בסגנון מופשט ופרוע, מטיח את רישומיו המעולים באופן בוטה וחד משמעי. הוא הרבה לצייר את גופו ועצמו בדרך חסרת מעצורים. את משנתו האקטואלית והפוליטית פרש באמירות נוקבות שבאו לידי ביטוי ביצירותיו – ציורים ופסלים רבים מברונזה ותחריטים אשר שיקפו את יכולתו הטכנית הגבוהה.

 

הוא עשה שימוש בצילומי עיתונות ויצר סדרות של עבודות אקטואליות כמו משפטו של יגאל עמיר, סדרת השופטים, עוולות הכיבוש, הנשיאים ועוד. בשנותיו האחרונות יצר סדרה בצבעים אפלים וכהים, בה תיאר בהקצנה את מותו וקבורתו. עבודותיו נמצאות באוספי המוזיאונים מהחשובים בעולם ובתצוגת הקבע של מוזיאון ישראל וכן באוספים פרטיים.

 

את עבודותיו של אורי ליפשיץ ניתן בקביעות במכירות הפומביות של תירוש, במכירות האמנות אונליין ובמכירות העבר ניתן לראות את כל היסטוריית התוצאות של האמן במכירות פומביות. יצירות של אורי ליפשיץ ניתן לראות בבית המכירות הפומביות תירוש בגלריית האמנים.

 

אורי ליפשיץ יצירות

 

מתל אביב לספרד

 

אורי ליפשיץ נולד בקיבוץ גבעת השלושה ושירת בצנחנים. הוא סלד ממסגרות לימוד ולמד ציור אצל מרסל ינקו, פיסול אצל דב פייגין, פסיפס אצל פרלי פלציג ואת אמנות התחריט למד אצל טוביה בארי.

 

בשנות ה-60 החל לצייר תכנים פוליטיים כמו ציורי "כפר קאסם" משנת 1965 ובהם ייצוגים פיגורטיביים. בשנת 1969 הציג תערוכת יחיד במוזיאון ישראל. ב-1970 זכה לציון לשבח בביאנלה בסאן פאולו וב-1974 שוב הציג תערוכת יחיד, הפעם במוזיאון תל אביב.

 

בשנות ה-70 העביר אורי ליפשיץ את זמנו בין תל אביב לספרד, בהשראתה צייר את הסדרות: "על פי גויה", על פי ולאסקז" ו"על פי מרמיר" ויצר תחריטים של "הסעודה האחרונה", "הסיפורים הנוצריים" ו"צליבות".

אורי ליפשיץ היה אמן פרובוקטיבי שלא אחת ספג חרם מהממסד האמנותי "האנין" עקב אמירותיו הבוטות על קבוצות בחברה הישראלית.

 

פרסים והוקרה

 

 • 1965 פרס הצעירים של חוג ידידי מוזיאון תל אביב
 • 1965- פרס קולב, מוזיאון תל אביב
 • 1966- פרס קרן ארסמוס
 • 1966- פרס מאת מארק שאגאל
 • 1970- ציון לשבח בביאנלה בסאן פאולו.
 • 1985 – פרס דיזנגוף, עיריית תל אביב.

 

אורי ליפשיץ ייזכר כאחד האמנים שלבם ויצירתם היו שווים. על ההתבטאויות החריפות שלו התנצל ואמר: "לא התכוונתי לפגוע באיש או בקבוצה כלשהי. טעיתי, אני מתנצל בכנות".

קרא גם:

ראובן רובין- ציור ארצישראלי בשילוב מיסטיות

ראובן רובין היה מגדולי הציירים בארץ ואחד מהאמנים החשובים של שנות ה-20 במאה הקודמת. הוא הרבה לצייר את נוף הארץ, עצי הזית, ירושלים בציורים שבמשך הזמן קיבלו ממד רוחני מיסטי. יצירותיו של ראובן רובין נמצאות באוספים חשובים במוזיאונים בעולם, מוסדות ציבור וכן אצל אספנים פרטיים בארץ ובעולם. רובין הוא אחד…

קרא עוד
יוסל ברגנר

יוסל ברגנר נולד בוינה בשם ולדימיר יוֹסִיף (יוֹסְל) בֶּרגנֶר. הוא היה מגדולי הציירים הישראלים אשר הביע את הוויתו בציורים סימבוליים וספרותיים, צייר תפאורות, אייר ספרים ועיצב תלבושות. הוא ייצג את ישראל פעמיים בביאנלה בוונציה וביריד האומנות הבינלאומי בבאזל, והיה חתן פרס ישראל לשנת 1980. ברגנר נחשב כמעט לצייר הלאומי מבחינה זו שאין עוד…

קרא עוד
יגאל תומרקין- חלוץ טכניקת האסמבלאז' (זבל פואטי…)

יגאל תומרקין היה צייר, פסל, סופר ותפאורן בעל מעורבות עמוקה בתרבות בארץ, מחלוצי אומנות הפופ וטכניקת אמסבלאז' (של תנועת הדאדה), בה השתמש רבות גם פבלו פיקאסו. היה חתן פרס ישראל לפיסול בשנת 2004. יצירותיו של תומרקין מאופייניות בתכנים ושינויים סגנוניים, החל מהגישה הראשונית- האסמבלז'ית ועד לביטויים מופשטים שכללו מחאה פוליטית…

קרא עוד
0
  0
  Your Cart
  Your cart is emptyReturn to Shop