לאה ניקל – "הגברת הראשונה של הציור הישראלי"

12/01/2022

לאה ניקל – קומפוזיציה מאורגנת וצבעוניות עזה

 

לאה ניקל אשר זכתה לכינוי "הגברת הראשונה של הציור הישראלי" מהבולטות באמנות הישראלית,

הידועה בתרומתה הרבה להנחלת הסגנון המופשט לאמנות בארץ. ציוריה מוגשים בבית המכירות הפומביות תירוש ונמכרים במכירות פומביות.

 

היא נולדה באוקראינה ובשנת 1920 עלתה לארץ עם משפחתה וגדלה בתל אביב. בגיל 16 למדה ציור אצל חיים גליקסברג, צייר דיוקנאות וטבע דומם.

לאחר מכן למדה אצל אצל שטרייכמן וסטימצקי שהיו מהמובילים בקבוצת האמנים "אופקים חדשים" אשר תרמו רבות להתפתחות הסגנון המופשט של האמנות בארץ.

 

יחד עם זאת בהמשך, ניכרת בעבודותיה שפה ייחודית של קומפוזיציה מאורגנת וצבעוניות עזה.

 

מפריז עד מושב קדרון

 

משנת 1950 עד 1961 שהתה לאה ניקל בפריז והחלה לצייר בסגנון מופשט. היא נחשפה גם לסגנון שבא לידי ביטוי בציוריה- "טאשיזם" התזה וזרימת צבע.

מייחסים לה תרומה מכרעת בהנחלת הסגנון המופשט בארץ, כמו גם שילוב טכניקות ייחודיות כמו: חריטה, שרבוט, אצבעות, טפטוף ועוד.

 

בשנת 1961 חזרה לארץ ולאחר מכן שהתה לסירוגין באירופה ובניו-יורק, שם הושפעה מאמנים בינלאומיים חשובים ושכללה את סגנונה האמנותי.

 

החל משנות ה-80 לאה ניקל החלה להשתמש בבדים מאוד גדולים והשפה האמנותית שלה קיבלה תפנית. לכן כשמדברים על היצירות המאוחרות של ניקל

מדברים על יצירות גדולות, צבעוניות עזות, שמחות ומלאות תשוקה, ולכן היא כל כך רלבנטית גם היום וציוריה מבוקשים ואהובים מאוד על חובבי האמנות הישראלית.

 

היא הציגה בגלריות נחשבות בפאריז, לונדון ניו יורק, מוזיאון תל אביב לאמנות, מוזיאון ישראל ועוד וציוריה כלולים באוספי אמנות מהחשובים בארץ ובעולם.

 

 

יצירותיה של ניקל זוכות להצלחה אדירה במכירות הפומבית של תירוש. אספנים רבים מתמודדים על ציוריה שלעיתים נמכרים במחירים גבוהים פי 3 ו-4 מהמחירים ההתחלתיים.

ניתן לראות יצירות של האמנית הדגולה שנמכרו במכירות פומביות בעבר בקטגורית מכירות עבר.

 

לאה ניקל – פרסים

 

 • בשנת 1968 קיבלה את פרס משרד החינוך לציור
 • בשנת 1972- קיבל את פרס סנדברג לאמנות מטעם מוזיאון ישראל.
 • בשנת 1982 קיבלה את פרס דיזנגוף.
 • בשנת 1985- קיבלה מדליה מטעם אונסקו על השתתפותה בסדנה בצרפת.
 • בשנת 1995- קיבלה את פרס ישראל לציור יחד עם מנשה קדישמן
 • כן זכתה בתואר דוקטור לשם כבוד לפילוסופיה מטעם מכון וייצמן למדע.
 • בשנת 1997- קיבלה את עיטור אבירת מסדר האמנויות והספרות בצרפת.

 

לאה ניקל ציירת

 

בגלריה שלנו מוצגות יצירות אמנות רבות למכירה. (של לאה ניקל ואמנים פופולריים נוספים) עברו לקטגורית ספריית האמנים, בחרו אמן ותוכלו להתרשם מיצירותיו.

במידה ומצאתם יצירה שתרצו לרכוש, נשמח לעמוד לרשותכם ולתת מענה לכל השאלות במספר: 97299509893+

קרא גם:

רפי לביא – האמנות בקשקוש

רפי לביא (לוי)  היה אמן, צייר, צלם, מורה ומבקר לאמנות, ונחשב לאחד מהאמנים הכי משפיעים על הציור הישראלי בן זמננו. כמורה ומחנך השפיע על דור של אמנים צעירים ביניהם: דגנית ברסט, יאיר גרבוז, מיכל נאמן ועוד.   הוא נולד ברמת גן למשפחה בעלת "עטרה"- רשת בתי קפה ושאף להיות מוזיקאי….

קרא עוד
זויה צ'רקסקי – מהפיגורטיבי לפופ ארט אקספרסיבי

זויה צ'רקסקי – ביוגרפיה קצרה   זויה צ'רקסקי ציירת ופסלת ילידת קייב, נחשבת היום כאחת מהאמניות הבולטות והמסקרנות בארץ ובעולם. עבודותיה נמצאות באוספים נחשבים כגון אוסף המוזיאון היהודי בניו יורק, מוזיאון ישראל, מוזיאון תל אביב לאמנות ועוד.   האמנית זויה צ'רקסקי הנה בעלת אמירה ייחודית ונוקבת הבאה לידי ביטוי באמנותה….

קרא עוד
מרדכי ארדון – מגליציה לארמון האומנויות בבריסל

מרדכי ארדון – ביוגרפיה קצרה   מרדכי ארדון (אליעזר ברונשטיין) החל לצייר בגיל 6, ואז שתק. לא דיבר. הוריו המודאגים פנו לעזרת רב וזה אמר כי הילד מצייר במקום לדבר…   בשנת 1921, בגיל 25 נסע ללמוד בבית הספר הנודע לעיצוב ואדריכלות "באוהאוס" בויימר בגרמניה, וזכה ללמוד אצל כמה מהציירים…

קרא עוד
0
  0
  Your Cart
  Your cart is emptyReturn to Shop