מרדכי ארדון – מגליציה לארמון האומנויות בבריסל

13/01/2022

מרדכי ארדון – ביוגרפיה קצרה

 

מרדכי ארדון (אליעזר ברונשטיין) החל לצייר בגיל 6, ואז שתק. לא דיבר. הוריו המודאגים פנו לעזרת רב וזה אמר כי הילד מצייר במקום לדבר…

 

בשנת 1921, בגיל 25 נסע ללמוד בבית הספר הנודע לעיצוב ואדריכלות "באוהאוס" בויימר בגרמניה, וזכה ללמוד אצל כמה מהציירים הדגולים ליונל פיינינגר וואסילי קנדינסקי וכן אצל האמן המהולל פאול קלה אשר מאמנותו המופשטת ומסגנונו הסוריאליסטי הושפע רבות.

 

בשנת 1933 שב ארצה והשתקע בשכונת יפה נוף בירושלים. הוא החליט לוותר על ציור ולעבוד ככוורן בקיבוץ קרית ענבים, אולם עד מהרה שב לצייר ואף החליף את שמו לשמו של ארדון- דמות תנכי"ת.

 

מרדכי ארדון מול האסכולה התל אביבית

 

הוא למד פיסול אצל שטרנשוס ורודי להמן והיה חבר קיבוץ יזרעאל. בראשית שנות השישים למד בשני מוסדות לימוד אומנות ידועים

 

בשנת 1940 התמנה למנהל בית הספר לאמנות בצלאל וציוריו זכו להערכה רבה בארץ. מולו ניצבה האסכולה התל אביבית שכללה את רפי לביא, זריצקי וסטימצקי אשר עלבה באמנותו וכינתה אותה "סגנון גלותי" בעוד הם שאפו להאדיר את דמות הצבר הישראלי ולהדחיק את השואה.

 

בשנת 1962 היגר מרדכי ארדון לפאריז בה חי ויצר במשך 30 שנה. וציוריו הוצגו בחללים הבינלאומיים הכי נחשבים בעולם, ועל כך הוא זכה לתהילת עולם.

 

ציוריו של ארדון מוצגים היום בארמון האמנויות בבריסל, במוזיאון לאומנות מודרנית בניו יורק, בטייט בלונדון ובמוסדות אומנות בינלאומיים ידועים

 

מרדכי ארדון "ציורים חייבים לצמוח מהדרמה האנושית".

 

"ציורים חייבים לצמוח מהדרמה האנושית" אמר מרדכי ארדון שהיה הראשון שטבע את השואה בציוריו. משיחות המכחול הייחודיות שלו שילבו בין צורות אבסטרקטיות לתיאורים גלויים, מה שהפך אותם לדרמטיים ומלאי עוצמה והעניק להם ממד מטאפיזי קוסמי בהם רב הנסתר על הגלוי.

 

כבר שנים רבות שארדון מחזיק בתואר האמן הישראלי היקר ביותר לאחר שציורו, התעוררות, נמכר במכירה פומבית בסכום שיא של 821,000 $. היצירה הכי מוכרת של ארדון היא "חלונות ארדון" – חזון השלום של הנביא ישעיהו בויטראז' הממוקמת במבואת הספרייה הלאומית בירושלים, ויצירות ידועות נוספות שלו מוצגות במוזיאון ישראל, מוזיאון תל אביב, אוסף בנק דיסקונט ועוד.

 

ציוריו של מרדכי ארדון נדירים ומבוקשים מאוד. המכירות הפומביות של תירוש בד"כ כוללות מיטב מיצירותיו של האמן, ובמכירות העבר ניתן למצוא את מלוא הסטוריית המכירות של ארדון בבית המכירות הפומבית של תירוש

 

פרסים שקיבל במהלך הקריירה שלו:

 

 • בשנת 1954 זכה מרדכי ארדון בבינאלה של ונציה בפרס אונסק"ו
 • בשנת 1963 זכה בפרס ישראל לציור.
 • בשנת 1974 קיבל את התואר "יקיר ירושלים" ובאותה שנה קיבל מהאוניברסיטה העברית תואר דוקטור לפילוסופיה.
 • בשנת 1988 קיבל את פרס בוריס שץ.
 • בשנת 1992- זכה בפרס ישרכארד ממוזיאון תל אביב וכן פרס ע"ש מרדכי איש שלום – פרס מפעל חיים.

 

לחצו כאן למעבר לגלריית האומנים ובחרו את האמן האהוב עליכם כדי לראות את יצירותיו שנמכרו או שמוצגות למכירה בבית המכירות הפומביות תירוש.

 

מעוניינים לדעת עוד על האמן מרדכי ארדון? הכנו במיוחד בשבילכם סרטון על האמן האהוב. צפייה מהנה!

 

קרא גם:

רפי לביא – האמנות בקשקוש

רפי לביא (לוי)  היה אמן, צייר, צלם, מורה ומבקר לאמנות, ונחשב לאחד מהאמנים הכי משפיעים על הציור הישראלי בן זמננו. כמורה ומחנך השפיע על דור של אמנים צעירים ביניהם: דגנית ברסט, יאיר גרבוז, מיכל נאמן ועוד.   הוא נולד ברמת גן למשפחה בעלת "עטרה"- רשת בתי קפה ושאף להיות מוזיקאי….

קרא עוד
זויה צ'רקסקי – מהפיגורטיבי לפופ ארט אקספרסיבי

זויה צ'רקסקי – ביוגרפיה קצרה   זויה צ'רקסקי ציירת ופסלת ילידת קייב, נחשבת היום כאחת מהאמניות הבולטות והמסקרנות בארץ ובעולם. עבודותיה נמצאות באוספים נחשבים כגון אוסף המוזיאון היהודי בניו יורק, מוזיאון ישראל, מוזיאון תל אביב לאמנות ועוד.   האמנית זויה צ'רקסקי הנה בעלת אמירה ייחודית ונוקבת הבאה לידי ביטוי באמנותה….

קרא עוד
לאה ניקל – "הגברת הראשונה של הציור הישראלי"

לאה ניקל – קומפוזיציה מאורגנת וצבעוניות עזה   לאה ניקל אשר זכתה לכינוי "הגברת הראשונה של הציור הישראלי" מהבולטות באמנות הישראלית, הידועה בתרומתה הרבה להנחלת הסגנון המופשט לאמנות בארץ. ציוריה מוגשים בבית המכירות הפומביות תירוש ונמכרים במכירות פומביות.   היא נולדה באוקראינה ובשנת 1920 עלתה לארץ עם משפחתה וגדלה בתל…

קרא עוד
0
  0
  Your Cart
  Your cart is emptyReturn to Shop