רפי לביא – האמנות בקשקוש

26/01/2022

רפי לביא (לוי)  היה אמן, צייר, צלם, מורה ומבקר לאמנות, ונחשב לאחד מהאמנים הכי משפיעים על הציור הישראלי בן זמננו. כמורה ומחנך השפיע על דור של אמנים צעירים ביניהם: דגנית ברסט, יאיר גרבוז, מיכל נאמן ועוד.

 

הוא נולד ברמת גן למשפחה בעלת "עטרה"- רשת בתי קפה ושאף להיות מוזיקאי. בהמשך מצא את עצמו בעולם האמנות. בשנת 1954 למד אמנות אצל הייקה לודויג מוס ולאחר מכן במדרשה למורים לאמנות אך בעיקר היה אוטודידקט. בשנת 1965 שימש מורה במדרשה בה למד וכן בבית ברל.

 

קבוצת עשר פלוס – קריאת תיגר על הליריות המפויטת

 

לביא הוזמן להציג בתערוכות של קבוצת "אופקים חדשים" שפעלה בין השנים 1948-1963, אולם קרא תיגר על הליריות המפויטת והמעודנת שאפיינה את יצירותיהם. הוא הקים קבוצה עצמאית -עשר פלוס עם עשרה אמנים ביניהם: בוקי שוורץ, ציונה שמשי, פנחס עשת, טוביה בארי, אורי ליפשיץ ועוד.

 

בציוריו הראשונים נהג רפי לביא לצייר את הסלעים בחוף הים באכזיב כאשר ביום הולדתו ה-20, כך סיפר "נפקחו לי העיניים ואני יושב מול הסלעים ומצייר לפתע בז'אנר אקספרסיבי כמו אביבה אורי". הוא החל לצייר ציורים בשרבוטי עיפרון להם העדיף לקרוא "קשקוש". הם היו ספונטניים ומלאי תנועה. בהמשך הוסיף להם אלמנטים מעולם ציורי הילדים, הקומיקס והגרפיטי, כמו גם רפרודוקציות, צילומים וכרזות ויצר רבדים שונים של אסתטיקה מעולמות הקיטש, רישום ילדותי, רטוריקה חזותית, גרפיקה שימושית ועוד. הוא הגדיר מחדש את האמנות בהביאו את הבנאלי וסתמי אל מרכז היצירה. 

 

רפי לביא ציור

 

בשנות השבעים החל לשרבט על עץ לבוד באופן חופשי, אגרסיבי וקצבי והציג ציורים ישראלים חדשים, אסתטיקה צברית אותנטית שהיוו ניגוד מוחלט לציור של האמנות האמריקאית והאירופאית באותה תקופה. 

 

לביא הציג במגוון תערוכות חשובות בישראל, זכה לייצג את ישראל בביאנלה בונציה בשנת 2009 והציג תערוכת רטרוספקטיבה במוזיאון ישראל. בשנת 1978 זכה בפרס דיזינגוף המקורי.

 

הטור האחרון שלו הופיע כמה ימים לאחר פטירתו, אותו חתם במילים "זה הטור האחרון שלי. אהבתי לכתוב אותו".

 

את עבודותיו של רפי לביא ניתן לראות במכירות הפומביות של תירוש ואף במכירות האונליין. בדף האמן ניתן לראות את כל היסטוריית המכירות של האמן. לחצו כאן למעבר לגלריית האומנים.

קרא גם:

ראובן רובין- ציור ארצישראלי בשילוב מיסטיות

ראובן רובין היה מגדולי הציירים בארץ ואחד מהאמנים החשובים של שנות ה-20 במאה הקודמת. הוא הרבה לצייר את נוף הארץ, עצי הזית, ירושלים בציורים שבמשך הזמן קיבלו ממד רוחני מיסטי. יצירותיו של ראובן רובין נמצאות באוספים חשובים במוזיאונים בעולם, מוסדות ציבור וכן אצל אספנים פרטיים בארץ ובעולם. רובין הוא אחד…

קרא עוד
יוסל ברגנר

יוסל ברגנר נולד בוינה בשם ולדימיר יוֹסִיף (יוֹסְל) בֶּרגנֶר. הוא היה מגדולי הציירים הישראלים אשר הביע את הוויתו בציורים סימבוליים וספרותיים, צייר תפאורות, אייר ספרים ועיצב תלבושות. הוא ייצג את ישראל פעמיים בביאנלה בוונציה וביריד האומנות הבינלאומי בבאזל, והיה חתן פרס ישראל לשנת 1980. ברגנר נחשב כמעט לצייר הלאומי מבחינה זו שאין עוד…

קרא עוד
יגאל תומרקין- חלוץ טכניקת האסמבלאז' (זבל פואטי…)

יגאל תומרקין היה צייר, פסל, סופר ותפאורן בעל מעורבות עמוקה בתרבות בארץ, מחלוצי אומנות הפופ וטכניקת אמסבלאז' (של תנועת הדאדה), בה השתמש רבות גם פבלו פיקאסו. היה חתן פרס ישראל לפיסול בשנת 2004. יצירותיו של תומרקין מאופייניות בתכנים ושינויים סגנוניים, החל מהגישה הראשונית- האסמבלז'ית ועד לביטויים מופשטים שכללו מחאה פוליטית…

קרא עוד
0
    0
    Your Cart
    Your cart is emptyReturn to Shop