מכירה: 160 תאריך המכירה: 30.01.2016 Item: 191

אביגדור אריכא

1960 , Statitque

שמן על בד, 130X97 ס”מ,

חתום ומתוארך. חתום ומתואר מאחור.

מדבקות הביאנלה בונציה, 1962, מודבקות על גב הציור.

כאמן צבע עבר אריכא בשנות החמישים המאוחרות לתחום ההפשטה. כדרכו, ביטא חוויה נפשית צמודה להגות פילוסופית אקזיסטנציאלית. ”גיאוגרפיה נפשית” כינה את הפשטותיו המוקדמות.

אלה היו מערכת כתמים כהים, עזים ופורצים במלחמה של אור נגד חושך. מלחמה כתמית זו בנתה את חלל הבד, ההופך ל”אספקלריה לעולם חוויותיו, כעין מצבר רוחני לסערות נפשיות, לייאוש ולסבל, לאימת הזמן ולחלכאות הנפש (”גזית”) … לפני שוויתר על ההפשטה, פיתח אריכא את ציורו המופשט, ובכל זאת – ”ציור תוכני”, כפי שכינתה זעת מבקרת האמנות ברברה רוז.

ציור מופשט זה היא הגדירה במלים: ”מצב נפש קודר, נבואות אימים, תהומות אש, קווים-סדקים חזיזיים, המצלים את המישורים, ממסים אותם כעשן לוהט, ונושא ההתלקחות שלהם שחור ומעיק” (…)”ניגון מצבי-הנפש” הגדיר אריכא ציורים אלה (…)

סיפורה של אמנות ישראל, בנימין תמוז, דורית לויטה וגדעון עפרת, מודן הוצאה לאור, עמ’ 200 .

הערכת מחיר: $5,000 - $7,000

נמכר ב: 10000

אינך רשום? הגישו הצעת מחיר טלפונית או השאירו פרטים ואנחנו נחזור אליכם

אודות: אביגדור אריכא

אביגדור אריכא נולד ברדאוץ, דרום-בוקובינה, רומניה ב-1929 למשפחה יהודית בשם אביגדור דלוגאץ (בהמשך עיברת את שם המשפחה לאריכא). כבר בילדותו החל לצייר. באוקטובר 1941 גורש אריכא, אז בן 12, עם הוריו ואחותו לטרסניסטריה (אשר תפקד כמחנה ריכוז המיועד לחיסול האוכלוסייה היהודית של אזורי הספר ממזרח רומניה). שנה מאוחר יותר נפטר אביו לאחר שחטף מכות קשות מז'נדרמים רומנים. בשנים אלה צייר אריכא רישומים המתעדים את חיי היומיום במחנה. לאחר שמשפחתו ניסתה לברוח אך נתפסה בעיר מוגילאו, נלקח אריכא לעבודות כפייה בפרך בבית יציקה. בדצמבר 1943, כשהוא בן 14, ניצל על ידי משפחת הוועדה לסיוע יהודים, שפעלה במסווה "מרכז היהודים ברומניה" וב-1944 עלה תחת זהות בדויה לארץ ישראל עם אחותו. אביגדור אריכא השתקע בקיבוץ מעלה החמישה, חי ועבד שם במשך כ-5 שנים. ב-1946, התקבל ללימודים בבית הספר לאמנויות בצלאל בירושלים והיה תלמידם של מרדכי ארדון ויצחק איזידור אשהיים. במלחמת העצמאות אריכא גויס במסגרת ההגנה ונפצע קשה בתקרית היתקלות עם לוחמים ערבים בעת שליווה שיירות אספקה לירושלים הנצורה. ב-1949 עבר האמן לפריז ובעזרת מלגה נרשם לבית הספר לאמנויות. בפריז התיידד אריכא עם אלברטו ג'קומטי ועם המחזאי סמואל בקט שהפך לחבר קרוב ומנטור. בין עבודותיו של אריכא ניתן למצוא גם רישום דיוקנו של בקט. בין השנים 1951-1953 התגורר בירושלים. ב-1954 היגר לצרפת וב-1961 נישא למשוררת וסופרת האמריקאית אן אטיק ולזוג נולדו 2 בנות. בתחילת שנות ה-70 החל אריכא בקריירה משנית כהיסטוריון ומבקר אמנות. בתחום זה קנה לו שם בעולם האמנות בזכות טעמו העילי, ידענותו המופלגת, המאמרים הרבים על תולדות האמנות שפירסם והתערוכות שאצר במוזיאונים דוגמת הלובר, מוזיאון ישראל, מוזיאון פריק בניו יורק והמוזיאון לאמנויות יפות ביוסטון. אביגדור אריכא נפטר ממחלה בפריז ב-29 באפריל 2010, מסיבוך של מחלת הסרטן, יום אחרי יום הולדתו ה-81.
0
    0
    Your Cart
    Your cart is emptyReturn to Shop