רפי לביא

מחלקת יולדות תל השומר, 1969 ,
שמן, קולאז׳ וטכניקה מעורבת על בד,
100X81 ס”מ,
חתום ומתוארך. חתום ומתוארך מאחור.

רבים עמדו על הקשר של לביא עם מסורות הציור שקדמו ליצירתו בארץ, מחד הציור המופשט, ומאידך הציור הנרטיבי שנרתם בשירות המערכת האידאית של הוויית המדינה. הוא מעיד על עצמו: ” מעולם לא ראיתי עצמי כאמן אוונגרדי. תמיד הושפעתי – מאריה ארוך, מאביבה אורי, יותר מאוחר מזריצקי, מהנעשה באמנות העולם. לאורך כל דרכי הושפעתי (אם כי בצורה עקיפה) מיגאל תומרקין. מעולם לא רציתי להרגיז בורגנים. ניסיתי לעשות ציורים שבעיני היו יפים”. הציור המוקדם של לביא, בה במידה שהוא ממשיך את תמורות ההפשטה, הוא נוקט עמדה שבאה
להזיר אותו ממסורת עשייה קבועה שבתוכה הוא נתון. ניתן לפענח את הקריאה והכתיבה של לביא את ארוך ואת אורי כרדוקציה של המטען המטאפיזי והאמוציונאלי של הקו, כתמרון שמכוון להמיר את מטען הנרטיב בחיבור-קווני-חמרי של המצב הציורי עם הפוליטי. המרה זו באה לביטוי במעבר מן ה”שרבוט” למה שלביא עצמו מכנה ”קשקוש” (”אני עושה קשקושים נהדרים. אני אוהב את המילה קשקוש יותר מהמילה החסודה שרבוט”) – כשהאחרון למעשה נגזר מהראשון, אך בו בזמן מהתל בו כדי למנוע את מיידיות הפרשנות הטרנסצנדנטית שלו.
ניסים גל, ספר התערוכה, 90 שנה של אמנות ישראלית, מבחר מאוסף יוסף חכמי – הפניקס הישראלי, מוזיאון תל-אביב לאמנות, עמ’ 402 .

הערכת מחיר: $6,000 - $9,000

נמכר ב: 8000

אינך רשום? הגישו הצעת מחיר טלפונית או השאירו פרטים ואנחנו נחזור אליכם

אודות: רפי לביא

נולד בשנת 1937 ברמת גן. החל את דרכו עולם האמנות הפלסטית לאחר שהשתתף בחוג אמנות של חיים גמזו באוניברסיטה העממית בתל אביב. בשנת 1955 התגייס לצבא אך שוחרר לאחר שנפצע והוכר כנכה צה"ל. לביא נחשב בפני רבים כאחד האמנים החשובים ביותר ובעלי ההשפעה המרכזית ביותר באמנות הישראלית ככלל ועל הציור הישראלי בפרט. בשנת 1965 החל לעבוד כמורה במדרשה לאמנות וחינך דורות של אמנים צעירים. לציוריו שפת סימנים אשר לרוב משקפת את עולמו הרגשי, הרציונלי והאישי, כאשר התבוננות בציוריו היא מלאכת פענוח סמלים שמחייבת שימוש במאגר עשיר של אסוציאציות מורכבות. לביא הפך להיות האמן המינמליסט המזוהה ביותר שעבד עם חומרים שלא היו מקובלים ונחשבו נחותים, כאשר בציוריו הוא מציג אסתטיקה חדשה של קומפוזיציות לא מקובלות, מחיקות, מצעים של דיקטים ושימוש בצבעי אקרילק וצבעים תעשייתים במקום בדים וצבעי שמן. רבים מיצירותיו מבוססים על שרבוט ספונטאני עם עיפרון, אשר הפך להיות אחד ממאפייני ציוריו הבולטים. במהלך השנים נהג לביא להדביק לציוריו צילומים, רפרודקציות וכרזות שונות, ובכך העמיד ביצירה אחת רמות אסתטיקה שונות והפך את הבנאלי והסתמי לאמנות. בשנות השמונים אצרה שרה ברייטברג-סמל את אחת התערוכות החשובות והזכורות באמנות הישראלית "דלות החומר" במוזיאון תל אביב, כאשר את ציוריו של לביא היא שמה במרכז כמוביל בעולם האמנות הישראלי וסמל לסגנון "דלות החומר" שנבנה סביבו וסחף אחריו אמנים רבים וחשובים. סגנון זה התאפיין בשימוש בחומרי יצירה דלים וביחס ביקורתי אל המציאות החברתית ואל המיתוסים של החברה הישראלית.
0
    0
    Your Cart
    Your cart is emptyReturn to Shop