שמואל בק

Elements of Change, 1991,

שמן על בד, 79X99 ס"מ,

חתום ומתוארך.

כשפוסעים אחר מסעו בן 8 העשורים של שמואל בק בעקבות יצירותיו, פוגשים באמן המתמודד כל ימיו עם שאלות היסוד של שפת הציור ואינו חדל להתלבט בין הביטוי האקספרסיוניסטי לביטוי הסימבולי. התקופות הסגנוניות השונות כל כך זו מזו חושפות אמן שתמיד ידע לאמץ מסורות קלאסיות מעודנות מצד אחד ולהציב על הקנבס שלפניו מחזות סוריאליסטיים מודרניים שאנו נדרשים לפרשם מצד אחר. בק נותר תמיד צייר קונספטואלי שבסגנונו ניתן לאתר אלמנטים פוסט מודרניסטיים. במסעותיו האמנותיים הוא נדד בין הקוביזם האנליטי לסוריאליזם הפיגורטיבי אך לעולם לא שכח להיזכר ולהזכיר את מה שינק מהמאסטרים הגדולים. ולמרות הכול בק תמיד נותר כמי שמזוהה יותר מרוב אמני תקופתו כסמל על זמני של טראומת השואה אותה חווה על בשרו כילד.

שני הציורים שלפנינו נוצרו בשנת 1991 שבה שהה שמואל בק בשוייץ. בק חי בשוייץ בין השנים 1984 ו 1993- וכאן הוא הגיע סופסוף לצומת החשובה ביצירתו שבה התקיים מפגש מכונן עת פגש הביטוי הצורני את האמת שלפיה המסע והמשא של חייו השתלבו זה בזה. מי שניצח אז היה רצונו העז של בק להיטמע בהויה הבינלאומית ולהשיל מעליו בהדרגה את נטל מסע חייו עמוס המשא הכבד ויתכן כי בשוייץ פתח שמואל בק במסע חדש לתוך נבכי זהותו ולחיפוש עצמיותו. בשני הציורים מככבים כלי השחמט והם פותחים סדרה ארוכה של ציורים שכולם מתארים התרחשויות על פני לוח המשחק הנפלא הזה.

כדי להבין את הרקע לנוכחותו של משחק המלכים ביצירתו של שמואל בק יש צורך לחזור לביוגרפיה שלו. בק ואמו שבו מהמלחמה הנוראה ללא אף שאר בשר ונאלצו לגלות את החיים מחדש. בשנת 1947 כששמואל היה בן 14 , נישאה אמו לניצול שואה בשם נתן מרקובסקי שנחלץ בדרך נס מדכאו. נתן התגלה כאיש יקר, עדין, רגיש ושקט ומסתבר כי לפני המלחמה הוא היה שחמטאי מחונן בליטא. בק למד ממנו לא רק לשחק אלא גם להמציא ולפתור בעיות שחמט קשות. ממנו למד בק על מאבק הכוחות בשחמט והחל להבין כי העולם האמיתי הוא בלתי צפוי ולא צודק. השחמט איפשר לבק לשחזר את העולם מנקודת מבט ציורית . עולם תלת ממדי שלתוכו יכול היה להזרים צבעים, אור, צל, אוירה ומצבי רוח שונים. כל אלה שימשו עבור שמואל בק מסגרת המכילה מטפורות של קיום, מאבק, ניצחון או תבוסה. בשני הציורים שלפנינו רואים רמזים לניצחון. בהבטחה הנצחית חילי השחמט ניצבים על הלוח כשמעליהם מרחפת קשת צבעונית ואילו באלמנט של שינוי מתואר סלע ענק שמגיח מתוך ים סוער ועל גביו נישא ראשם של המלך והחיילים.

זהו הקיום !!!

ד"ר אמיר גבע

הערכת מחיר: $12,000 - $18,000

אינך רשום? הגישו הצעת מחיר טלפונית או השאירו פרטים ואנחנו נחזור אליכם

אודות: שמואל בק

שמואל בק נולד בוילנה בשנת 1933. כאשר החלה מלחמת העולם השנייה בק נשלח עם בני משפחתו לגטו וילנה, שם ערך בגיל 9 תערוכה מציוריו הראשונים. עלה לארץ עם אמו בשנת 1948 והחל ללמוד באקדמיה לאמנות בצלאל. בשנת 1952, בק השלים לימודיו בבית הספר הלאומי הגבוה לאמנויות היפות בפריז. כאשר התגורר באיטליה בין השנים 1959-1966, החל לפתח את סגנונו האמנותי המוכר, סוראליזם פיגורטיבי. השואה היא חלק מהותי ומרכזי בציוריו; שמואל בק מייצר בציוריו שפה סוריאליסטית המתארת התרחשויות שבריריות וסיטואציות חלומיות ובלתי אפשרויות, כיאה לאמנות מזרם זה. במשך עשורים הוא מצייר בין שש לשמונה שעות ביממה, במהלך יצירה בלתי פוסקת זו הוא בנה לעצמו מאגר דימויים אשר מזוהה איתו והם חוזרים על עצמם בשלל וריאציות, בה המציאות כולה הופכת בציוריו לזירת טבע דומם שקפא. יצירתו כאמור עוסקת בזיכרונות מהשואה, אך למעשה היא מרחפת מעבר לתיעוד הזיכרון או לעיסוק באמנות כטיפול בפוסט טראומה.
0
    0
    Your Cart
    Your cart is emptyReturn to Shop