מכירה: מכירת אמנות עכשווית  פריט: 45

ערן רשף

חבטה, 2022 – 2021,

שמן על עץ, 112X88 ס"מ.

חתום מאחור.

בשנת 2010 זכה ערן רשף בפרס ע"ש חיים שיף לאמנות פיגורטיבית ־ ריאליסטית ובעקבות הפרס זכה להציג ב- 2011 תערוכת יחיד במוזיאון תל אביב. התערוכה במוזיאון אמנם עוררה עניין, זכתה לתשבחות ומשכה תשומת לב, אבל גם אחריה, כמו לפניה, רשף המשיך לעבוד בשקט, כמעט בחשאי, מבחינת הקהל הרחב. "זה לא משהו מתוכנן אלא אישיותי, אני כזה, לא נוח לי בחברות גדולות", אמר רשף ל"מוסף כלכליסט" בראיון כמעט ראשון בחייו. ציוריו של ערן רשף מבקשים מן המתבונן לתת בהם עוד מבט, מבט נוסף החורג אל מעבר להישג הטכני שבמעשה הייצוג המדויק. הוא מצייר אובייקטים מציאותיים, ומכיוון שאיננו עובד מצילומים אלא מהתבוננות ישירה בלבד, אשליית המציאות בציוריו היא טוטאלית. אך, משכנעת ככל שתהיה, אשליה זו הנה ערך מוסף לאלמנטים מן המופשט, הנולדים מהחומריות ופני השטח של הציור. תחילת דרכו של רשף היתה בציור ורישום של טבע דומם המתייחס יותר למסורת הציור, כאשר הרקע לאובייקט היווה חלק חשוב בעבודה. אולם, עם הזמן, התשוקה האמיתית שלו נמצאה במקומות אחרים, שבאו לידי ביטוי בעבודות שאמנם מוגדרות כריאליסטיות, אך מיקמו את הריאליזם כעמדת כניסה לציור, ולא המטרה הסופית.

ביצירה שלפנינו רשף משתמש באלמנטים שהינו מכיר מסביבתו הטבעית, במטרה לתת הצהרה רחבה יותר. חלקים שונים נועדו להביע אמירה מפורשת לגבי הציור. כל חלק ביצירה מצויר בטכניקה שונה, אך תחושת הציור כולו הומוגנית. לכאורה מדובר בציור ריאלסיטי, אך למעשה, הוא מאפשר מגוון עצום של פרשנויות. רק רשף מסוגל להנגיש לנו את חפירה, שנמצאה בצד הדרך, במלוא תפארתה. כשלומדים להכיר את רשף ויצירתו מבינים את היופי שבטקסטורות. את החפירה מוצגת בציור בשונה מהרקע של הטפט שעל הקיר. האת בולטת במלוא הדרה ותפארתה. לעומתה הטפט, מואר בצידו הימני וחלקו השמאלי כמעט ונעלם. האור הנע על הטפט ממיר את משמעותו מטפט מלכותי ארגמני, למשטח אורגני ומדמם, כמו שנרמז בכותרת היצירה. עד היום הוצגו למכירה בבתי המכירות 34 יצירות של רשף, מתוכן 2 יצירות גדולות: "ישן נושן" נמכרה תמורת 41,400 דולר, והציור "ארון ורוד" נמכר תמורת 71,000 דולר.

שולמית נוס

הערכת מחיר: $40,000 - $60,000

אינך רשום? הגישו הצעת מחיר טלפונית או השאירו פרטים ואנחנו נחזור אליכם

אודות: ערן רשף

ערן רשף נולד ב-1964 בתל אביב, בה הוא יוצר ומתגורר עד היום. רשף למד את התואר הראשון והשני באוניברסיטת ברוקלין שבניו יורק. הוא למד אצל הצייר לנרט אנדרסון, שם למד באופן יסודי את הציור הפיגורטיבי. ערן רשף מצייר בסגנון פיגורטיבי וריאליסטי. הוא מצייר בעיקר אובייקטים מציאותיים, יום-יומיים שטעונים בהקשרים רגשיים ופוליטיים. רשף מצייר רק מהתבוננות ישירה ולא מעתיק מצילומים. הפרספקטיבה חשובה מאוד ביצירותיו והוא יוצר לאט על מנת להגיע לרמת דיוק מקסימלית. רשף הציג תערוכת יחיד במוזיאון תל אביב ב-2011. על עבודותיו כתבה ורדה שטיינלאוף: "ציוריו של ערן רשף מבקשים מן המתבונן לתת בהם עוד מבט, מבט שהוי החורג אל מעבר להישג הטכני שבמעשה הייצוג המדויק.‬ הנוכחות של עצמים, כמו העוף המונח במקרר או כיכר הלחם, היא יותר משל העצמים הקיימים בעולם הממשי. הם טעונים ברב־משמעויות ובאמביוולנטיות. כל הפרטים המרכיבים את הציור - קומפוזיציה, טקסטורה, צורה וצבע - נראים כאילו מבעד לזכוכית מגדלת, חריפים ובוטים בנוכחותם. בציוריו של ערן רשף אין רק דבקות ב"מה שנמצא במציאות". לא פחות מן הנאמנות לנגלה ואולי אף יותר ממנה, יש בריאליזם שבציוריו הימנעות מן הרצון ליצור סמלים; ריסון השאיפה ליופי אבסולוטי ושליטה ביצר "לתקן" את הנגלה ולקרב אותו אל מחוזות הדמיון. המורכבות הגדולה של ציורים אלו מבוססת על אפקטים מחמירים, קפדניים, קשים ולפעמים אף נשגבים.‬ זוהי הזדמנות לבחון את סוגיית הציור המכונה פיגורטיבי-ריאליסטי הממריא מעבר ומעל הגשמיות." בשנת 2010 זכה בפרס ע"ש חיים שיף לאמנות פיגורטיבית-ריאליסטית. ציוריו של רשף זוכים לביקוש גבוה ובשנת 2013 נמכר במכירה פומבית בתירוש ציור של רשף ב- 71,000 $, שיא מחיר לאמן. רשף הוא אחד מהאמנים העכשוויים המבוקשים ביותר בסצנת האמנות הישראלית ויצירותיו נמצאות באוספים מובילים בארץ ובעולם כגון מוזיאון ישראל, מוזיאון תל אביב, אוסף אי. די. בי ועוד.
0
    0
    Your Cart
    Your cart is emptyReturn to Shop