מכירה: אמנות ישראלית ובינלאומית  פריט: 130

מיכאל גרוס

דיוקן פרופ' פנחס רבינוביץ', 1960,

שמן על בד, 41X33 ס"מ,

חתום.

ספרות: מיכאל גרוס, מרדכי עומר, הגלריה האוניברסיטאית לאמנות ע"ש גניה שרייבר אוניברסיטת תל אביב בשיתוף עם מוזיאון תל אביב לאמנות, עמ' 72 (מצולם).

קלסתר פניו של האדם הוא נושא יצירה מרכזי לכל אורך תולדות האנושות. הדיוקן הוא נושא מרכזי ביצירתו בציור ובפיסול של מיכאל גרוס. ייתכן שהוא אחד הגשרים שדרכם הוא מעביר את מה שהוגדר על ידו כ”תגובה לחיים”. ההתחקות אחר דמות האדם ודיוקנו מכתיבה לו שפה אמנותית, שבבסיסה עומד הניסיון לבטא מהות פנימית שעולה ממפגש רגשי עם אדם, כמין התממשות ראשונה במעלה בשל עמדתו כלפי המציאות. הדיוקן – הגם שהוא ממלא את רוב שטחו של הבד – הוא תמיד קטע מתוך ישות גדולה יותר, שמסגרת הציור לא יכולה ואף לא מבקשת לתחום. גרוס אינו נוהג לצייר מודל שאינו מוכר לו, ובוחר בדמויות שעוררו בו ריגושים והביאוהו לחוויה שבמפגש עם האנושי. “אני מצייר אדם שאני יושב איתו ונוצר איתו קשר, שאני מרגיש אותו ומכיר אותו, ואז לפתע אני רוצה לומר משהו. למעשה אני לא מצייר את האדם עצמו, אלא אומר או קובע משהו באמצעותו. לפעמים אני חש שאין באפשרותי להגדיר שום דבר, באופן מילולי, ביחד לאדם מסוים – אך המצח שלו, השפתיים שלו, עושים לי משהו ואני ממחיש את פניו באדום מסוים. אני חי את האדם שמולי. זהו יצר של ספיגת האדם, ההנאה שבספיגה. אני רואה בדיוקן הרבה מהאמנות האנושית”.

מיכאל גרוס, מרדכי עומר, עמ’ 12 ועמ’ 52 , הגלריה האוניברסיטאית לאמנות ע”ש גניה שרייבר אוניברסיטת תל אביב בשיתוף עם מוזיאון תל אביב לאמנות.

הערכת מחיר: $4,000 - $6,000

אינך רשום? הגישו הצעת מחיר טלפונית או השאירו פרטים ואנחנו נחזור אליכם

0
    0
    Your Cart
    Your cart is emptyReturn to Shop