מכירה: אמנות ישראלית ובינלאומית - מכירה 194 תאריך המכירה: 14.04.2024 Item: 69

ראובן רובין

ילד עם פרחים רוכב על חמור,
שמן על בד, 158X97 ס"מ,
חתום.

מקוריות הציור אושרה ע״י גב’ כרמלה רובין, בית ראובן, תל אביב.

הציור הזה, מגדולי-המידות שבציורי ראובן, צויר, ככל הנראה, בסביבות 1940, עוד בטרם החל הצייר להקיף בקווי-מתאר שחורים את דמויותיו המצוירות. עתה, נמצאים הצייר ורעייתו בניו-יורק, הרחק משאון מלחמת-העולם, תקופה שלווה ופורייה מאד ביצירת ראובן, החווה הצלחה בתערוכותיו ברחבי בארה"ב, בהן משתקף האוריינט הארצישראלי כמקום שכולו טוב. אלה הם הימים בהם חזר ראובן אל אחד מהציורים המוקדמים שצייר בארץ-ישראל בין 1926-1925 – "רוכב ערבי עם זר פרחים". אז, ייצג האמן אב ובן ערביים על חמור לרקע הים והדיונות ובסמוך לבית ערבי ורוד בלב בוסתן. האב מקדימה, בנו מאחור, שניהם יפים ובלבוש חגיגי (האב במכנס-שרוואל שחור ובחולצה לבנה, נועל כפכפים; הבן בגלבייה תכלת פרחונית). האב אוחז בזר ענק של פרחי אביב, שעה שחמורו האפור מסב ראשו לאחור ונוגס מהעלים שמגיש לו האב, כמאשר אחדות מעגלית של היליד והחיה המקומית. הציור, מהידועים והאהובים שבציורי ראובן, הובן כברכת שלום וידידות של הילידים הערבים למהגרים היהודים המגיעים ארצה, ציור אופייני לאידיאליזציה של הערבי בציור הארצישראלי בשנות ה-20 , עידן שבא לקצו, כידוע, ב-1920 ולאחר מכן. והנה, עתה, כ-20 שנים מאוחר יותר, שב ראובן אל אותו מוטיב בדיוק, כמי שעורג לתום ולהרמוניה האוריינטלית דאז. ציורו הכפול בגודלו מקודמו (שהיה בגובה 81 ס"מ) חוזר אל התמונה ההיא, אך משנה במעט את המרכיבים: עתה, הבן רוכב מקדימה, אוחז בזר הענק, שעה שאביו מאחור. האב והבן בגלימות תכלת, שניהם יחפים, כאשר האב בתרבוש תכלת ומחלל בחליל (ראוי להשוותו ל"המחלל" – ציור של ראובן מ- 1938 מאוסף ה- MOMA). בין הערבי לבין חמורו, השולח ראשו קדימה, לא עוד שורר חיבור מעגלי. אך, יותר מכל, ראובן מעלים מציורו החדש כל סימן של רקע מקומי: לא עוד ים תל אביבי עם סירות-מפרש, לא עוד בוסתן ערבי ביפו: הרקע ניטראלי לחלוטין וממקד את המבט בקסם האידילי של זר- הפרחים האביבי ונעימת החליל. ללא זהות מקומית, מתעצמת החגיגה האוריינטליסטית האהובה והרב-חושית, כפי שדומיינה מאז המאה ה- 19 על-ידי יוצרים וצופים מערביים. בחירת ראובן בפורמט הגדול מסמנת חשיבות שייחס לציור זה וביטחונו ברושם העז שיותיר על הציבור הניו-יורקי.
גדעון עפרת

הערכת מחיר: $160,000 - $220,000

אינך רשום? הגישו הצעת מחיר טלפונית או השאירו פרטים ואנחנו נחזור אליכם

אודות: ראובן רובין

ראובן רובין נולד ברומניה בשנת 1893 ונודע בתור אחד האמנים הישראליים החשובים והמשפיעים עד עצם היום הזה. בהיותו בן 19 עלה לראשונה לישראל והחל את לימודיו בבצלאל אקדמיה לאמנות בירושלים. פחות משנה לאחר מכן, כבר עזב לפריז ובהמשך לניו יורק. בשנת 1923 עלה בשנית לארץ ישראל והפך לאחד האבות המייסדים של הציור הארץ-ישראלי.
ראובן של שנות ה- 20 נתפס כאמן החילוני אשר מגשים את חלום הציונות ומהות הישראליות הישנה והטובה. רובין נמנע מלעסוק במתח של שנים אלה ובמקום, בחר להציג אידילייה של יהודים וערבים, מזרחים ואשכנזים, חלוצים ובורגניים. הוא התייחס לדמויותיו באהדה טבולה בתום ובצניעות, שותל שלל סמלים בציוריו. ברבים מציוריו, כלל שתילים, פרחים ועצים שמבטאים התחדשות, צמיחה ופריון. הדמויות בציוריו משנות ה- 20 גדולות וחסונות, סמל לנטיעה באדמה, בדומה לטריפטיך המפורסם משנת 1923, פירות ראשונים, אשר מוצג במוזיאון ישראל. רובין שילב חיות רבות בציוריו, מחד סמל להרמוניה, ומאידך סמל לפשטות ועמל. העלייה השלישית והרביעית היוו סמל לבורגנות החדשה, והיו בעלות אופי מודרני, וכך גם ראובן רובין הושפע מהסגנון הפרימיטיבי של גוגן ומאטיס. ציוריו משנים אלה נדירים בחשיבותם בציור הארצישראלי של ראשית המודרניזם המקומי.
בשנות ה- 30 ציוריו הפכו כהים יותר בהשפעת אסכולת פריז, אך גם עקב מאורעות תרפ“ט שהעיבו על האווירה של היישוב. בהמשך הרבה לצייר נופים של ירושלים, צפת, טבריה והרי הגליל בצבעוניות משתנה, אך הצבע הירוק שלט בפאלטה. עצי הזית בדרך לירושלים או צפת הפכו לסימן ההיכר של ראובן רובין, אפופים אווירה מיסטית בסגנון נאיבי.
בשנת 1973 זכה בפרס ישראל לציור וציוריו מעטרים את משכן הכנסת, בית הנשיא ומעון ראש הממשלה.

0
    0
    Your Cart
    Your cart is emptyReturn to Shop